Günlük Haber Turu

 • Tanklara yerli mühimmat geliyor (06.05.2018)

Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK’nın kullanımı için yeni yerli tank muhimmatı üretildiğini açıkladı. Milli kaynaklarla üretilen 120 mm HE-T tank topu muhimmatı, açıktaki ve bir mevzinin arkasındaki hedefin vurulması için büyük etkiye sahip. Yıl içinde 3000 yeni mühimmat TSK’ya teslim edilecek.

 • Yeni Nitrojen kaynağı (04.05.2018)

Yerkürede tamamı atmosferden geldiği düşünülen nitrojenin dörtte birinin kaynağının ana kayalar olduğu keşfedildi. California Üniversitenin yaptığı araştırma, doğal ekosistemlerde nitrojenin yüzde 26’sının kayalardan, geri kalanının atmosferden kaynaklandığını gösterdi. Araştırmanın, karbon döngüsü anlayışını değiştirebileceği ifade ediliyor. Yüzyıllar boyunca Dünya’nın bitki örtüsüne elverişli tüm nitrojeninin atmosferden geldiği düşünülüyordu.

 • Vasiyetname sorgulama (22.04.2018)

Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, mirasçılık belgesinin “e-Devlet”ten alınmasına yönelik uygulamanın ardından vasiyetnamelerin de elektronik ortamdan verilmesi için çalışma yaptı. Uygulamanın ilk günündeki işlem sayısı 7 bin 430 oldu. Yeni uygulamanın başladığı iki hafta içerisinde 294 bin kişi vasiyetnameye e-Devlet kapısından ulaştı.

 • İç ses yazıya dönüştürüldü (18.04.2018)

ABD’de bilim insanları, iç sesi algılayarak yazıya dönüştürebilen bir aygıt geliştirdi. Massachusetts Teknloji Enstitüsü’ne ait Media Lab’ta geliştirilen ve “Alterego” adı verilen giyilebilir aygıtta, yanağa ve çeneye değen elektrotlar bulunuyor. İç ses gırtlakta insan gözüyle saptanamayan kas hareketlerine ve titreşimlerime neden oluyor. Bu elektrotlar, iç sesin tetiklediği sinirkas sinyalleri bir yapay zeka sistemine aktarıyor. Bu sistem de sinyalleri kelimelerle ilişkilendirerek yazıya dönüştürüyor.

 • 4 yıl önce hayatını kaybeden çiftin çocukları oldu (14.04.2018)

Çin’de, ebeveynleri 4 yıl önce trafik kazasında ölen bir bebek, dondurulmuş embriyonun taşıyıcı annede geliştirilmesiyle doğdu. Kazadan sonra çiftin ailesi, dondurulmuş embriyoların kullanılabilmesi için uzun süre yasal mücadele verdi. Pekin merkezli The Bejing News haber sitesinin haberine göre erkek bebek, Laos’tan bir taşıyıcı anne aracılığıyla Aralık ayında doğdu.

 • Belçikalı bisikletçi hayatını kaybetti (09.04.2018)

Veranda’s Willems-Crelan takımıyla yarışan 23 yaşındaki bisikletçi Michael Goolaerts, Fransa’daki Paris – Roubaix turu sırasında geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybetti. Goolaerts, 257 kilometrelik yarışın 109’uncu kilometresinde henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü kaza yaparak yoldan çıktı. Sağlık ekipleri tarafından baygın bulunan genç sporcu, olay yerindeki ilk müdahelenin ardından helikopterle hastaneye kaldırıldı. Maalesef yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti.

 • Samanyolu nereye doğru genişliyor? (06.04.2018)

İspanya’nın Tenerife kentindeki Astrofizik Araştırma Enstitütsü’nde yapılan araştırmada, Samanyolu’na benzer galaksileri gözlemek için dünyada ve uzayda bulunan teleskoplardan alınan veriler kullanıldı ve bu verilerle galaksinin genişleme oranı hesaplandı. Bilim insanları, güneş sistemimizi de içinde bulunduran Samanyolu Galaksisi’nin genişlediğini ve komşu galaksi Andromeda’ya doğru yayıldığını tespit etti.

 • Güçlü ekip kurmakta gülmenin etkisi (06.04.2018)

Bu konu üzerinde 20 yılı aşkın bir araştırma yapan Amerikalı nörolog Robert Provine’ ne göre “Gülmek, kendi ruh halimizi veya sağlığımızı iyileştirmek amacıyla değil, başkaları üzerinde etki bırakmak üzere gelişmiş bir özelliktir.” Yani, grup halinde gülüyor olmamız, koruyucu duvarlarımızı işlev dışı bıraktığımız anlamına geliyor. Yine aynı şekilde araştırmalar gösteriyor ki beynimiz rahatlama halinde iken daha yaratıcı oluyoruz.

  • Nesli Tükenen Hayvan Klonlarından Oluşan Hayvanat Bahçesi (03.04.2018)

 

Hayvan klonlamanın gitgide yaygınlaşması sonucu nesli tükenmiş hayvanların klonlanması planları gündeme gelmekte. Connecticut Üniversitesi’nde biyoteknoloji profesörü Xiuchun (Cindy) Tian’a göre, nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanlardan oluşan bir hayvanat bahçesi 10 yıla kalmaz kurulabilir.

 •  Elon Musk’tan 1 Nisan şakası (02.04.2018)

Uzay aracı ve roket üreticisi Space X’in kurucusu ve Tesla otomotiv şirketinin sahibi Elon Musk, Twitter’dan Tesla’nın iflas ettiğine dair bir tweet paylaşarak takipçilerine 1 Nisan şakası yaptı. “Sermaye toplamak için gerçekleştirdiği yoğun çabaların ardından, ki son çare olarak yoğun bir Paskalya Yumurtası satışı gerçekleştirmişti, Tesla’nın tamamen iflas ettiğini bildirmekten ötürü üzüntü duyuyoruz. Öylesine iflas etti ki, inanamazsınız.”

 • Tiangong-1, Büyük Okyanus’un güneyinde infilak etti (02.04.2018)

Çin haber ajansı Xinhua, kontrolden çıkan uzay istasyonu Tiangong-1’in (Gök Sarayı) Türkiye saati ile 03:15 civarında Dünya’ya yeniden girdiğini ve büyük bir kısmının Büyük Okyanus’un güneyinde atmosfere girer girmez yanarak infilak ettiğini açıkladı. Aynı şekilde Avustralya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Güney Kore ve İngiltere de bu bilgiyi teyit etti. Çin’in 2011’de fırlattığı 8,5 ton ağırlığındaki Tiangong-1 (Gök Sarayı) isimli uzay istasyonu 2013’te görev süresini tamamlamıştı.

 • Bilim dünyasında Grafen devrimi (01.04.2018)

Grafen, teknolojide devrim niteliğinde gelişmelere yol açan, karbon atomlarının iki boyutlu bal peteği düzenidir. Elektrik bu basit bal peteği grafen yaprağı üzerinden çok hızlı akmaktadır ve bilinen tüm metallerden daha iyi iletmektedir. Çok küçük bir alanda elektrik iletimi sağlayabildiği için, grafen minyatürize edilmiş süper hızlı bilgisayar ve transistör araştırmalarında oldukça önemlidir. Grafenin keşfi o kadar önemlidir ki, Rus bilim insanları Andre Geim ve Konstantin Novoselov’a bu keşiflerinden dolayı 2010 Nobel Fizik Ödülü’nü kazandırmıştır.

 • Ölümlü kazada otopilot teşhisi (01.04.2018)

Elektrikli araç üreticisi Tesla, California’da ölümlü bir kazaya karışan araçlarının otopilot modunda olduğunu açıkladı. Açıklama, sürücüsüz araç teknolojisi konusundaki kaygıları arttırdı. Geçtiğimiz günlerde de Uber şirketine ait bir sürücüsüz araz yoldan geçen bir kadına çarpıp, öldürmüştü. Şirket kazanın ardından, Kuzey Amerika’daki sürücüsüz araç denemelerine son vermişti.

 • Bilim adamları parmak çıtlatmayı inceledi (01.04.2018)

Fransa’da École Polytechnique araştırma kurumu öğrencisi Vineeth Chandran Suja sınıfta parmaklarını çıtlatırken bunu araştırmaya karar verdi. Şu anda California’da Stanford Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi alan Chandran Suja, denklemlerin parmak çıtlama sesini açıklayan bütün bir matematik modeli oluşturduğunu söyledi. Araştırma ayrıca neden bazı insanları parmaklarını çıtlatamadığını da açıklıyor. Eğer elinizdeki eklemler arasında geniş bir alan varsa, sıvıdaki basınç çıtlatma sesi çıkarmak için yeterince düşmüyor.

 • Avrupa’nın doğusunda turuncu kar yağışı (27.03.2018)

Avrupa’nın doğusunda turuncu renkli kar yağdı.Meteorologlar bu olaya, Sahra Çölü’nden gelen bir toz bulutu ile kar ve yağmurun karışmasının neden olduğunu açıkladı. Sadece Rusya’da değil, Bulgaristan, Ukrayna, Romanya ve Moldova’da da benzer manzaralar yaşanıyor.

 • Şampiyonlar Ligi’nde saatler değişti (27.03.2018)

Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA), organize ettiği Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’nin kurallarında bazı değişiklikler yaptı. UEFA, maç saatlerini de değiştirdi. Avrupa saati 18.55 maçları TSİ 19.55’te, 21.00 maçları ise TSİ 22.00’de oynanacak.

 • Depresyon ve obeziteye elektrot tedavisi (22.03.2018)

Hayatının büyük bir bölümünü depresyonla ve obeziteyle mücadele ederek geçiren Anna için  doktorlar son çare olarak beynine elektrot takmaya karar verdi. Parkinson ve epilepsi hastalarında yaygın olarak kullanılan beyin elektrodu ile Anna’nın depresyonu büyük ölçüde azaltıldı,  hatta mide ameliyatından daha fazla kilo vermesin sağlandı.

 • Son beyaz gergedanın hayatına son verildi (21.03.2018)

Beyaz gergedanlar 2008 yılında soyları tükenmekte olan hayvanlar listesine alınmıştı. Yaşayan son beyaz gergedan 45 yaşındaki Sudan, yaşlılıktan dolayı kas ve kemiklerinde meydana gelen değişimler ve vücudundaki yaralar sonucu tedavi görüyordu. Durumu ağırlaşan Sudan’a daha fazla acı çekmemesi amacıyla ötenazi uygulandı.

 • Facebook’tan büyük hata (21.03.2018)

Mark Zuckerberg, 50 milyon kullanıcı profiline ait verilerin bir veri şirketi olan Cambridge Analytica tarafından usulsüz kullanıldığının meydana çıkması üzerine olayla ilgili bugün yaptığı ilk açıklamada “Hata yaptık” dedi.

 • BM mutluluk raporu yayınlandı (16.03.2018)

Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı tarafından Dünya Mutluluk Raporu yayınlandı. Listeye göre Türkiye mutluluk sıralamasında 156 ülke içinde 74. sırada yer alırken birinci sırada Finlandiya görünüyor.  Türkiye geçen yıl ise aynı listede 69. sıradaydı.

 • Stephen Hawking hayatını kaybetti (14.03.2018)

Dünyaca ünlü Prof. Dr. Stephen Hawking CH CBE FRS, İngiliz fizikçi, evren bilimci, astronom, teorisyen ve yazar Stephen Hawking gözlerini hayata yumdu. Bilim dünyasına kattıklarıyla herkesçe tanınan Hawking’in ölmesi sevenlerini acıya boğdu.

 • Krizden durmuş olan kalbi yaşama geri döndüren yol (10.03.2018)

Kalp durması kalbin önemli kısımlarını öldürür. Öldükten sonra, hücreler iyileşmez fakat Cambridge Üniversitesi’nin Kök Hücre Enstitüsü’nün bir kök hücre biyoloğu ekibiyle birlikte Sinha, biraz farklı bir fikir üzerinde çalışıyor: kalp yamaları. Bu yolla birlikte binlerce kalp krizi geçiren hasta yaşama döndürülebilecek.

 • 2 milyar yıllık fosil Nevşehir’de (09.03.2018)

Nevşehir Nissara AVM’de ‘Paleontoloji Bilimi Geçmişin İzleri Sergisi’ ile milyonlarca yıl öncesine dayanan hayvan fosilleri sergileniyor. 8 Mart tarihinde başlayan sergi 11 Mart tarihine kadar sürecek. Sergide en dikkat çeken fosil ise 2 milyar yıl öncesine dayanan mercan fosili ile birlikte 350 milyon yıl öncesine dayana trilobit fosili oldu.

 • Alzheimer için büyük gelişme (07.03.2018)

Nörobilim alanının Nobeli olarak gösterilen 1 milyon euroluk Brain Ödülünü, Alzheimer alanında çalışmalar yürüten dört bilim insanı kazandı. Dün düzenlenen törene katılan bilim insanları, Alzheimer hastalığına bir tedavi bulunamamasına karşın yapılan bilimsel çalışmalarla, semptomları baskılanan veya ortaya çıkması engellenen bir rahatsızlığa dönüşeceğini ifade etti.

 • Tartışmaya neden olan bir buz parçası (06.03.2018)

İngiliz basının geniş yer verdiği görüntülerdeki cisim için bir uzay gemisi olduğunu söyledi. Daha sonra Youtube’da secureteam10 adlı kanaldan yayınlanan görüntü 1 milyon görüntülemeye ulaştı. Tartışmalara son noktayı ise, UFO iddialarının aksine bu görüntüye çevredeki bir dağdan kopan buz parçasının neden olduğunu belirten akademisyen Dr. Richard Waller koydu.

 • Bu seneki Oscar’lar sahiplerini buldu (05.03.2018)

90’ıncı Akademi Ödülleri’nin kazananları Los Angeles’ta düzenlenen törende sahiplerini buldu.

En İyi Film: The Shape of Water…

 • Evrenin oluşan ilk yıldızından sinyal (05.03.2018)

ABD’deki Arizona Üniversitesi’nden araştırmacılar, evren’de oluşan ilk yıldızlara ait bir sinyal keşfettiklerini açıkladı.  Araştırmacılar, böyle bir sinyalin ilk defa gözlemlendiğini ve buluşun astrofizik çalışmaları için bir dönüm noktası olabileceğini söyledi.

 • El ele tutuşmanın faydası (04.03.2018)

ABD’de yapılan yeni araştırma, çiftlerin el ele tutuşmasının birbirlerinin fiziksel acılarını azaltabildiğini keşfetti. Colorado Boulder Üniversitesi’nden nörolog Dr Pavel Goldstein’ın yönetiminde bir ekip tarafından yapılan araştırmada kadınların kollarına, eşleri ellerini tutarken, sıcak bir demir parçası dokunduruldu. Eşinin elini tutan kadınların acıyı ortalama yüzde 34 daha az hissettiği ortaya çıktı.

 • Görünüşün kişiliğe etkisi (03.03.2018)

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, kişilik özelliklerinin insanın her çeşit hormonundan bağışıklık sistemine kadar tüm biyolojik özellikleriyle bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Bu çalışmalar psikolojik ve kişilik sorunlarının nedenlerini belirlemede etkin rol oynayacak. Çünkü kişilik, gelecekteki zihinsel ve fiziksel sağlığımız ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Kişiliğin fizyolojik temelini ortaya çıkarmak, sorunların nedenini açıklamaya yardımcı olabilir.

 • Avusturya’da vatandaşlar için siyasetçilere küfür etme özgürlüğü (02.03.2018)

Avusturya’da bir yükssek mahkeme, Özgürlük Partisi’nin Genel Başkanı Heinz-Christian Strache’nin şikayeti üzerine açılan davada, vatandaşların siyasetçilere küfretme ve müstehcen haraketler yapma hakkı olduğuna karar verdi.

 • Neslinin tükenme tehlikesi olduğu söylenen 1.5 milyon Adelie pengueni keşfedildi. (01.03.2018)

Anktartika’nın sembollerinden Adelie penguenlerinin neslinin yıllardır tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyleniyordu. Bilim insanları, Weddell Denizi yakınlarındaki bir kayalık takımada Danger Islands’ta (Tehlike Adaları) 1.5 milyon penguenden oluşan dev koloni olduğunu fark etti.

 • Elmasın yerine kübik bor nitrür (28.02.2018)

Şimdiye kadar üretilmiş en dayanıklı madde olarak görülen kübik bor nitrür,  kesici aletlerin yapımında elmasın yerini aldı. Çelik gibi yüksek sıcaklıkta kesilebilen malzemeleri kesmek için elmasın yeterli olmaması üreticileri kübik bor nitrürü kullanmaya yöneltti.

 • Gözlükler tarihe karışıyor (27.02.2018)

Shaare Zedek Sağlık Merkezi ile Bar-Ilan Üniversitesi Nanoteknoloji Enstitüsü ve Geliştirilmiş Gereçler departmanı tarafından birlikte yürütülen çalışma ile korneadaki hasarı iyileştirebilen göz damlası geliştirildi.  Araştırma takımının başındaki Dr. David Smadja buluşun hastalardaki gözlük ihtiyacını gidereceğini belirtti.

 • Yumurtalık kanseri aslında babadan kaynaklanıyor (25.02.2018)

ABD’de Roswell Park Kanser Enstitüsü’nden Dr. Kevin Eng liderliğindeki bir ekibin yaptığı araştırmada, yumurtalık kanserine neden olan X kromozomunun anneden değil babadan geldiği ortaya çıktı. Artık babanın aile geçmişi izlenerek kanser teşhisinde erken adım atılabilecek.

 • Dünyanın en yüksek gökdeleninin animasyonu yayınlandı (24.02.2018)

Suudi Arabistan’da inşa edilen ve 2020’de tamamlanacak olan Cidde Kulesi’nin animasyon görüntüleri ortaya çıktı. Kule Dubai’deki Burç Halife kulesinden yaklaşık 170 metre daha uzun (1000m) olacak.

 • Asitli içeceklerin yanında meyve çaylarının zararı (24.02.2018)

King’s College London Üniversitesi’ndeki araştırmacılar , meyve çayları gibi asitli içeceklerin, öğünlerin arasında tüketmenin ve onları fazla tatlandırmanın diş aşınmasını hızlandırdığını tespit etti. Araştırmayı yürüten ekibin başındaki Dr. Saoirse O’Toole şunları aktardı:  “Eğer bu içecekleri uzun bir süre boyunca içerseniz, beş dakikadan fazla gibi, ya da onlarla ağzınızda oynarsanız, bütün bir meyveyi yemek yerine kemirirseniz, bunlar gerçekten de dişlerinize zarar verebilir. Eğer öğle yemeğinde atıştırmalık olarak elma yiyecekseniz, akşamüstü asidik başka hiçbir şey tüketmeyin. Eğer akşam şarap içecekseniz, sabah meyve yemeyin. Diyetinizi dengeleyin.”

 • Dünyanın en uzun cam asma köprüsüne ziyaretçi akını (23.02.2018)

Çin’in Hebei bölgesindeki 488 metre uzunluğunda,  4 metre genişliğinde ve 215 metre yüksekliğindeki  Hongyagu Köprüsü, 2017’nin sonunda açıldı. Ülkede yeni yıl tatilin başlamasıyla birlikte binlerce turist köprüye akın etti. Köprünün maliyeti tam tamına 3.4 milyon dolar ve camlara zarar gelmemesi için ziyaretçilerin ayakkabılarının üzerine özel galoş giymeleri gerekiyor.

 • Dünyanın en büyük tümörü Hindistan’da çıkarıldı (23.02.2018)

1,8 kiloluk tümör, Mumbai kentindeki Nair Hastanesi’nde 14 Şubat günü 7 saat süren bir operasyonla çıkarıldı. Operasyonda alınan tümör, hastanın kafasından daha büyüktü.

 • Bağırsak hastaları için dışkı bankası kuruluyor (22.02.2018)

Dünyanın ilk dışkı bankası Leiden Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde açıldı. Antibiyotik kullanımından dolayı ortaya çıkan ve çok sık tekrarlayan “Clostridium difficile” enfeksiyona sahip kişiler, “dışkı nakli” yöntemi ile eski sağlığına kavuşturulacak.

 • Çikolata severler için kötü haber (21.02.2018)

98 milyar dolarlık çikolata üretiminin ham maddesi kakaonun geleceği tehdit altında. Bazı bilim insanları önümüzdeki 40 yılda çikolatanın “yok olacağını” düşünüyor. Bu tehdidin altında ise küresel ısınmadan haşerata kadar birden çok sebep yatıyor.

 • Tarihi geçmiş yiyecek marketi (20.02.2018)

ABD’nin Boston şehrinde sadece tarihi geçmiş yiyecekler satan bir market açılacak. Tarihi geçmiş çoğu gıdanın yenebilir olduğuna kanıtlayan bir rapor hazırlayan Doğal Gıdaları Savunma Konseyi (NRDC) gıda uzmanı Dana Gunders, bazı son kullanma tarihlerinin sağlık için değil aslında tat açısından önem taşıdığını ifade etti. Önümüzdeki yıl iş adamı Doug Rauch, sadece tarihi geçmiş yiyecekler satan bir süpermarket ile birlikte bir restoran açacağını açıkladı.

 • Uçan taksinin müjdesi verildi (20.02.2018)

Büyükşehirlerde, akıllı telefonlarda bulunan uygulaması üzerinden ulaşım hizmeti veren Uber’in CEO’su Dara Khosrowshahi, şirketin uçan taksi hizmetine 5-10 yıl içinde başlayacağını öngördüklerini açıkladı. Google’ın çatı şirketi olan Alphabet’ın CEO’su Larry Page de uçan arabaların 5 yıl içinde piyasaya çıkabileceğini söylemişti.

 • Çiçekçilik eğitimlerinden sektöre doğru (19.02.2018)

Son yıllarda Türkiye’de hem profesyonel hem de hobi amaçlı çiçek tasarım eğitimlerine halktan katılım giderek artıyor. Bu kurslara genelde kurumsal hayattan sıkılan ve kendisine yapmaktan hoşlandığı işi arayanlar gidiyor. Bu kişiler daha sonra çiçek tasarım atölyesi açıyor. Ana amaç girişimcilik, bu yüzden eğitimlerini yurt dışından yetkin biçimde alan girişimcilerimiz kendilerine bu alanda yatırım bekliyorlar.

Hollanda’da otoyolda doğan Türk bebek (19.02.2018)

Hollanda’da doğum sancısı başlayan eşini hastaneye yetiştirmek için  yola çıkan Soner İnal dördüncü çocuğuna otoyolda baba oldu. Hastaneye geç kalmamak için otoyolda 150 kilometre hızla ilerleyen Soner İnal, eşinin “bebek geliyor” demesi üzerine otomobili, emniyet şeridine çekti ve doğum gerçekleşti. Daha önce doğacak bebeğe isim düşünmeyen İnal çifti, dördüncü kızlarına oracıkta Eliz adını verdileri. Eliz bebek ile annesi, daha sonra gelen ambulansla Rotterdam’daki Erasmus Tıp Merkezi’ne götürüldüler.

 • Bakliyat makinesiyle dünyaya doğru (19.02.2018)

Bakliyat sektörüne yönelik eleme, temizleme, taşıma,  boylama, tartma ve paketleme teknolojileri üreten Mersinli Akyürek Technology, 78 ülkeye yaptığı ihracatla göze çarpıyor. Yönetim, yeni yatırımının etkisiyle bu yıl 30 milyon Euro ihracat hedefliyor.

 • Picasso tablosunun altında Barcelona’nın yağlı boya resmi ortaya çıktı (18.02.2018)

ABD’li araştırmacılar, yeni bir görüntüleme cihazı ile baktıkları Picasso’nun Diz Çökmüş Kadın (La Misereuse Accroupie) tablosunun altında, Barcelona şehrinin yağlı boya resminin olduğunu keşfetti.

 • Dünya tarihinde ilk defa trans bir kadın bebek emzirdi (18.02.2018)

Altı yıldır hormon tedavisi gören bir trans kadın, eşinin dünyaya getirdiği bebeği altı hafta boyunca yeterli olacak şekilde emzirmeyi başardı.  Transgender Health Journal’da yayımlanan araştırmaya göre, uygulanan tedaviyle birlikte ilk kez bir trans kadın 6 hafta boyunca bebeğin tek gıda kaynağı olacak kadar emzirebildi.

 • Beyinler arası iletişim aslında gerçek mi? (17.02.2018)

ABD’deki Northwestern Üniversitesi’nden nöroloji profesörü Dr. Moran Cerf’in beynin elektrik sinyallerinin senkronizasyonu üzerine yaptığı çalışmalara göre beyinler birbiriyle iletişime geçiyor. Cerf, on yılı aşkın süredir insanların karar alma süreçlerini inceliyor. Bulduğu sonuçlara göre insanlar birlikte zaman geçirmeye başladıklarında, beyin dalgalarının benzer görünmeye başlıyor. Hatta bazı vakalarda birebir aynı bile olabiliyor.

 • e-Devlet soyağacı uygulamasıyla birlikte vatandaşlık talebi (17.02.2018)

e-Devlet sorgulamasında göçmen olduğunu öğrenenler, AB üyesi ülkelerden çifte vatandaşlık almak için harekete geçti. Çifte vatandaşlık almak isteyen kişiler bizzat kendileri ya da bu işi yapan hukuk büroları aracılığıyla ülkelerin Adalet, Dışişleri ya da İçişleri Bakanlıkları veya konsolosluklara başvuracak. Başvuru yaparken, gerekli belgelerin tercümesi yapılmış ve noter tasdikli olması gerekiyor.

 • NASA’dan Türkiye’ye uyarı (16.02.2018)

NASA,  Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda ciddi kuraklık riski ile karşı karşıya kalacak ülkeler arasında olduğunu belirtti.  Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Demir ise NASA’nın raporunu değerlendirdi, ”Türkiye önümüzdeki süreçte eğer bu seneki iklim rejimi böyle devam ederse ciddi tarımsal kuraklık ile karşı karşıya kalacak” uyarısında bulundu.

 • Hackerlar, Rusya Merkez Bankası’ndan 6 milyon dolar çaldı (16.02.2018)

Rusya Merkez Bankası, SWIFT’e gerçekleştirilen bir saldırı ile geçen sene  6 milyon dolar çalındığını açıkladı. Saldırının kimler tarafından gerçekleştirildiği ise belirtilmedi.

 • Mikroskobik DNA robotları farelerde tümörleri küçülttü (16.02.2018)

Bilim insanları, DNA’dan yaptıkları nanorobotlarla kanser hücrelerine giden oksijen ve enerjiyi kesmenin yolunu buldular. Nature Biotechnology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre mikroskobik DNA robotları fareler üzerindeki testlerde de tümörleri küçültmeyi başardı.

 

Hemen giriş yapıp yazmaya, okumaya ve yorum yapmaya başlayabilirsin!

Unifestal ailesine katılıp bir an önce aklındakileri tüm dünyaya duyurmak için 2 adım kaldı. İlk kayıt olduğunda "Abone" olarak oluşturulsan da kayıt olduğun günün akşamı gelen mail ile "İçerik Oluşturucusu" olacak ve yazmaya başlayabileceksin. İncelemeye gönderdiğin yazının kalitesine göre seni devamlı yazar olarak aramızda görmek için kayıt olduğun mail adresinden seninle iletişime geçeceğiz!"

Retrieve your password

Parolanı sıfırlamak için yazar adı veya Email adresinizi giriniz.